ABD’li Senatör Menendez’in eşinin ölümlü kazada, soruşturulmadan “kusursuz” bulunduğu ortaya çıktı

Eşi ABD’li Senatör Bob Menendez ile birlikte rüşvet almakla suçlanan Nadine Arslanian Menendez‘in 2018 yılında araba kullanırken çarptığı kişinin hayatını kaybettiği ve Menendez’in olayda kusursuz bulunduğunun görüldüğü polis kayıtları ortaya çıktı.

“NorthJersey.com” adlı haber sitesinin kaza gecesine ilişkin ulaştığı yazılı ve görüntülü polis kayıtlarına göre, kaza New Jersey eyaletinin Bogota bölgesinde oldu.

Bogota Polisi, 12 Aralık 2018’de aldığı kaza ihbarı üzerine olay yerine gitti. Menendez’in arabasıyla çarptığı Richard Koop adlı kişinin ağır yaralı olduğu tespit edildi. Hastaneye kaldırılan Koop, hayatını kaybetti.

Polis kayıtlarında, “Önüne bakmadan yürüyen Koop, ışıklardan ya da yaya geçidinden geçmiyordu” ifadesi kullanıldı.

Kayıtlarda, Menendez’e alkol ya da madde kullanımına ilişkin test yapılmadığı ve olay yerinden kısa bir süre sonra ayrılmasına izin verildiği görüldü.

Bergen Eyalet Savclığı ve Bogota Polisi, Menendez’in kazada kusursuz olduğuna karar verdi.

New York Güney Bölge Federal Savcılığının kazaya ilişkin iddianamesinde, Menendez’in halihazırdaki rüşvet davasında öne çıkan Mısırlı iş insanı Wael Hana ile mesajlaşmasına yer verildi.

İddianamede, Menendez’in kaza nedeniyle arabasının olmadığını yazdığı Hana’nın, bir süre sonra Menendez’e lüks bir araba tedarik ettiği kaydedildi.

Nadine Arslanian Menendez, eşi Bob Menendez’le 2020 yılında evlendi.

Menendez’in Mısır’a yapılan resmi yardımlardaki etkisi iddianamede yer almıştı

New York Güney Bölge Federal Mahkemesine geçen hafta sunulan 39 sayfalık iddianamede, Menendez’e ve eşi Nadine Arslanian Menendez’e rüşvet alma suçlamaları yöneltilmişti.

Evinde yapılan aramada bulunan altın külçeler ve gizli nakit paraların yanı sıra Menendez’in özellikle Kongre’de yabancı ülkelere yapılacak askeri yardımlar üzerinde söz sahibi olan Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı boyunca Mısır’a resmi yardımlardaki etkisi ile New Jersey’deki Mısır kökenli iş insanları ve firmalarla girdiği ilişkiler iddianamede dikkati çekmişti.

İddianamede, Menendez’in Mısırlı bir yetkili adına diğer ABD senatörlerine Mısır’a yapılan 300 milyon dolarlık yardımın serbest bırakılması çağrısında bulunan mektupların “hayali yazarı” olduğu bilgisi paylaşılmıştı.

Suçlamaların ertesi gününde Senato Dış İlişkiler Komitesi Başkanlığı görevinden ayrılmak zorunda kalan Menendez, partisinden ve kamuoyundan yükselen istifa baskılarına direniyor.

Küba kökenli göçmen bir ailenin oğlu olan Menendez, ABD Kongresi’nde Türkiye karşıtlığı, Rum ve Ermeni lobisine yakınlığı ile biliniyor.

Menendez, ABD tarafından Türkiye’ye yapılacak F-16 satışına karşı çıkanların başında gelirken Türkiye’nin Akdeniz ve Ege’deki politikalarından rahatsızlığını da her fırsatta gündeme getiriyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x