iPhone yasaklandı! Ya atın ya çocuklara verin!

Ukrayna ile yaklaşık bir senedir savaş halinde olan Rusya, bu süre zarfında dünyanın farklı çevrelerinden tepki gördü. Ülkeden pek çok marka çıkma kararı alırken, Apple da bu akıma ayak uydurdu ve Rusya’daki iPhone satışlarını durdurdu. Rusya yönetimi tarafından alınan yeni karar ise söz konusu telefonun artık hükümet yetkililerince kullanılmasını yasak hale getiriyor.

iPhone Rusya’da yasaklandı! Ya atın ya çocuklara verin!

Rusya seçime doğru giderken, hükümet tarafından kritik bir karar alındı. Buna göre Vladimir Putin önderliğindeki Kremlin yönetimi, hükümet çalışanlarının iPhone kullanmasını yasakladı. Ayrıca 2024 yılındaki seçimlerin öncesinde tüm siyasilerin 1 Nisan 2023 tarihine kadar akıllı telefonlarını değiştirmesi gerekecek.

Konuyla alakalı Rusya Devlet Başkanlığı İdari Başkan Yardımcısı Sergei Kiriyenko’nun da çalışanlara ay başına kadar iPhone kullanmayı bırakmaları talimatı verdi. Kiriyenko personellere karşı, “iPhone’lar için her şey bitti. Ya atın ya da çocuklara verin.” ifadelerini kullandığı iddia edildi. Hükümet çalışanlarının bundan sonra hangi telefonu kullanacağına dair ise henüz herhangi bir açıklama gelmedi. Tek bir markanın öne çıkması beklenmemekle beraber daha çok Çinli üreticilerin tercih edilmesi kuvvetle muhtemel duruyor. Yani Huawei, Oppo veya Xiaomi kullanımları Rus hükümetinde daha yaygın olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir