Bitcoin Vites Yükseltti: Bu Altcoin’ler Uçuşa Geçti! Peki, Neden?

Dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin (BTC), son 24 saat içerisinde %3’lük bir kazanç elde ederek önemli bir güç sergiledi. Bu artış kripto varlığı 38.500 dolar seviyesine yaklaştırırken haftalık kazancını da %4,5 gibi etkileyici bir orana yükseltti. Bununla birlikte, dikkatler sadece fiyat hareketinde değil; zincir üzerindeki veriler, Bitcoin’lerin borsalardan önemli bir hareketini ortaya koyuyor ve potansiyel bir yükseliş katalizörüne işaret ediyor. Şimdi ayrıntıları inceleyelim.

Borsalardan devasa Bitcoin çıkışı

Zincir üzerindeki veriler, borsalardan önemli miktarda Bitcoin çıkışı olduğunu ve bunun son beş yılın en düşük seviyesine ulaştığını gösteriyor. Bu eğilim, Binance’in 4,3 milyar dolarlık anlaşması ve Coinbase’in Bybit’in türev ticaret platformuyla yaptığı anlaşmalar nedeniyle CFTC mahkeme celbiyle karşı karşıya kalması gibi son olaylarla borsaların azalan itibarına bağlanıyor. Aynı zamanda, en büyük 10 Tether borsa cüzdanı şu anda 15,23 milyar dolarlık bir toplam değere sahip ve bu da 17 aydaki en yüksek borsa alım gücü seviyesine işaret ediyor. Dinamiklerdeki bu değişim, kripto para varlıklarının değişen görünümü ve piyasa eğilimleri üzerindeki etkileri hakkında sorular ortaya çıkarmaktadır.

Kasım ayı, Bitcoin’in özellikle borsa ile olan pozitif korelasyonunda kayda değer bir direnç gösterdiğine tanık oldu. Analistler bu eğilimi yakından takip ediyor, zira Bitcoin’in borsadan bağımsız olarak yükselişe geçmesi, yerleşik normlardan önemli bir sapmaya işaret edebilir ve potansiyel olarak bir yükseliş eğilimine işaret edebilir. Borsaları hedef alan düzenleyici eylemlere ve spot BTC Borsa Yatırım Fonu (ETF) için onay alınmamasına rağmen Bitcoin 38.000 doların üzerine çıkmıştır. Yatırımcılar 37.900 dolar civarında destek bularak yükseliş eğilimini sürdürürken, kritik destek bölgesini 35.600 dolarda test eden potansiyel bir düşüş hareketi konusunda endişeler devam ediyor.

Analistler neler diyor?

Piyasadaki dalgalanmaların ortasında, stoktan akış modelinin yaratıcısı PlanB, Bitcoin fiyatının bir daha 35.000 doların altına düşmeyeceğine dair güvenini ifade ediyor. Bitcoin 38.000 dolar civarında seyrederken piyasa, spot bitcoin ETF’lerinin onaylanması ve 2024 yılı sonuna kadar 100.000 dolarlık Bitcoin öngören Standard Chartered gibi küresel finans kuruluşlarının görüşleri de dahil olmak üzere potansiyel gelişmeleri bekliyor.

Bazı altcoin projeleri yükseliş yaşadı

Bu sırada Solana’nın SOL tokenları, layer-1’ler arasındaki kazançlara öncülük etti ve son 24 saatte yaklaşık %8 artış göstererek geçen haftaki kayıpları tersine çevirdi. Avalanche’ın AVAX’ı %6,6 artarken, Cardano’nun ADA’sı ve Tron’un TRX’i %5’in üzerinde yükseldi. ABD Merkez Bankası Başkanı Chris Waller’ın son verilerin ekonomide yavaşlama olduğunu gösterdiğini ve enflasyonda devam eden ılımlılığın mevcut politikaların “doğru noktada” olduğunu gösterdiğini söylemesiyle Salı günü geç saatlerde Bitcoin ivmesi yükselmeye başladı. Waller ayrıca, enflasyonun düşmeye devam etmesi halinde, birkaç ay içinde faiz indirimine gidilmesi için iyi bir argüman olduğunu söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x