Tapusu olanlar dikkat artık satamayacaklar! Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak! Son 5 gün

Selin TURŞAK/ KAMU SON HABER

Milyonlarca tapu sahibini ilgilendiren yeni düzenleme hayata geçiyor. Tapusu olanlar için artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Yeni dönem 1 Kasım tarihi itibariyle başlıyor.

1 Kasım’dan itibaren e-Devlet üzerinden getirilen şart ile konut ilanlarında sahteciliğin önü bıçak gibi kesilecek. Devlet sahte ilanlara göz açtırmayacak.

İlan sahiplerinin e-Devlet üzerinden yapacağı kimlik doğrulaması ile piyasadaki manipülasyona yol açan ilanlar kaldırılacak.

Yeni düzenleme kapsamında internet siteleri e-Devlet ile entegre edilecek ve bu entegrasyon aracılığıyla tapu sorgulaması yapılarak satış ilanları denetlenecek.

e-Devlet sistemi ise 1 Kasım 2023 tarihinde başlayacak ve gayrimenkul ilanlarını tapu kayıtlarını otomatik olarak anında eşleştirecek.

ARTIK SATAMAYACAKLAR

Ayrıca fahiş fiyat veren ev ve arsa sahipleri ise yasal yaptırımlarla karşı karşıya kalacak ve yüklü miktarda ceza ödemek zorunda kalacaklar.

Öte yandan 1 Kasım tarihi itibariyle tapu satışlarında da önemli bir değişikliğe imza atılacak. 5 günün sonunda artık tapu kaydı bulunmayan vatandaşların yakınları adına konut ve arsalarını satışa çıkaramayacaklar.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan gayrimenkul uzmanı Evrim Kırmızıtaş Başaran, tapu kayıtlarından ilanların nasıl düşürüleceğini anlattı.

SAHTE İLANLAR BIÇAK GİBİ KESİLECEK

Evrim Kırmızıtaş Başaran, şunları söyledi:

“e-Devlet sisteminin başlamasıyla birlikte sitemdeki şu anda özellikle gayrimenkul piyasalarındaki sahte ilanlara tamamıyla son gelecek.

Düşünün ki T.C. numarasını gireceksiniz, tapu kayıtlarını gireceksiniz aslında her şey sistematiğe girecek.

Rakamlar e-Devlet üzerinden kontrol mekanizması işleyecek. O sahte ilanların önü kesilmiş olacak.

Dolayısıyla bu ceza yaptırımlarıyla birlikte gayrimenkul sektörünün tamamıyla yıl sonuna kadar canlanmasını birlikte gözlemleyeceğiz.

e-Devlet sistemine geçmesiyle birlikte hem haklarınız korunmuş olacak hem sizin adınıza başka bir kişinin ilan girmesine engel olmuş olacaksınız.”

Konut fırsatçılığını sona erdirmek için geçilmesi planlanan yeni uygulamada e-Devlet üzerinden tapu bilgilerini doğrulamayanlar ilan veremeyecek.

Bu sayede fahiş fiyatlar ve sahte ilanlar ortadan kalkacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x