The Beatles, 54 yıl sonra yeniden zirvede

The Beatles’ın yapay zeka kullanılarak yeniden kaydedilen son şarkısı ‘Now And Then’, İngiltere’de listelerde ilk sıraya yerleşti. Grup üyelerinin ikisi hayatta olmayan The Beatles, toplamda 18’inci liste başı şarkıları olan ‘Now and Then’ ile birlikte son şarkılarıyla bir numaraya çıkarak İngiltere liste rekorunu kırdı.

Ntv’nin aktardığı habere göre, İngiltere’de müzik tarihindeki başka hiçbir sanatçının liste başında yer aldığı tarihler arasında bu kadar uzun süreli bir fark olmadı. Beatles’ın yaşayan üyelerinin 1995 ve 1996’da çıkardığı “Free as a Bird” ve “Real Love” adlı yeni şarkılardan hiçbiri listelerin zirvesine çıkmadı.

‘ÇOK DUYGUSAL BİR AN’

McCartney, şarkının listelerde zirveye çıkan başarısı hakkında, “Bu akıllara durgunluk verici. Afalladım. Benim için de çok duygusal bir an. Bayıldım!” ifadesini kullandı.

John Lennon’un 1970’lerin sonunda yazdığı ‘Now and Then’in yayınlanan kaydı, şarkının orijinal demo kaydı ile George Harrison’ın 1994’te kaydettiği gitar sesinin ve ayrıca Paul McCartney ile Ringo Starr tarafından kaydedilen yeni bölümlerin birleştirilmesiyle oluşturuldu.

KAYIT, 2022’DE TEMİZLENDİ

John Lennon, 1970’lerin sonlarında evde şarkıyı kaydetti. Lennon’ın eşi Yoko Ono da 1990’ların başında bu kaseti Paul McCartney’e verdi ve McCartney de daha sonra George Harrison ve Ringo Starr ile kayıt üzerinde çalıştı. Üç müzisyen, kasetin zayıf ses kalitesinin, özellikle de Lennon’ın piyano eşliğinin öne çıkmasının şarkıyı değerlendirmeye engel olduğuna karar verip rafa kaldırdı. Lennon’ın sesini orijinal kayıttan ayırmak için doğru yazılım 2022 yılına kadar mevcut değildi. Daha sonra kayıt temizlendi, Ringo Star ve McCartney’nin düzenlemeleri eklendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x